İç Zenginliğimizi Ortaya Çıkarma Becerisi

“Para konusu problem olmasa, çok paranız ve zamanınız olsa ne yapardınız? Eğer ki cevabınız şu an yaptığınız iş ise o halde siz darmanızı yaşıyorsunuz.” (Başarının 7 Spiritüel Yasası-Deepak Chopra)

İç zenginliğimizi ortaya çıkarma becerisi. Her birey yetenekleri ve ilgi alanları doğrultusunda meslek seçimi yaptığında mutlu bir ömür sürmüş olur. Bu durumda ne pazartesi sendromu kalır ne de sabahları erken uyanma kabus olur. Zira sevdiği işi yapan kişi motivasyonla güne başlar ve çalışmak onun için bir zevk haline gelir.

Öte yandan, başkalarının istemleri doğrultusunda bir hayat tercih etmek başkalarının güdümünde olmak ve kendi mutluluğumuzu göz ardı etmek demektir. …İç Zenginliğimizi Ortaya Çıkarma Becerisi… Her an yeni bir başlangıç yapabiliriz.

Şimdiye dek çalışmalarımızın karşılığını yeterince alamadığımız bir işe sahip olabiliriz ancak bu böyle gitmek zorunda değil… Eğer yaptığımız işin takdir edilmediğine inanıyorsak o halde belki de kendimizi gerçekleştirme yolculuğunda ihtiyaç duyduğumuz onayı dışarda aramamak gerekir.Olumlu bir öz benlik algısına sahip olmak ve ‘’ ben kendimi onaylıyorum ;ihtiyacım olan bu ‘’ düşünce kalıbını geliştirmek iç zenginliğimizi ortaya çıkarmada ilk adımdır…

Olumlu öz benlik algısı

Peki nedir bu olumlu öz benlik algısı? Eğer başarıyı hak ediyor olduğumuza inanıyorsak ; kendimize saygı duyuyor ve değer veriyorsak o halde olumlu öz benlik algısına sahibiz demektir. Kimileri ise ‘ kendimi seviyorum ve tüm bu güzellikleri istiyorum ‘ dediği halde bir türlü başarıya ulaşamadığından yakınır. Oysa evren salt istenç üzerine çalışmamaktadır… İstediklerimize yoğunlaşıp, başaracağımıza olan inançla bu uğurda gerekenleri yaptığımız doğrultuda bizim taleplerimize karşılık vermektedir.

Ergin Beşikçioğlu hocamla olan çalışmalarımızda kendisinin vurguladığı bir söz var : ‘Bilinçdışı neyi istediğimizi bilmez neyi düşündüğümüzü bilir ‘… İç Zenginliğimizi Ortaya Çıkarma Becerisi…Şunu da unutmamak gerekir ki neden istediğimiz konusuna da eğilmek gerekir. Bu isteği elde etmek bize ne kazandıracak? Bir örnek vermek gerekirse ‘çok para kazanacağım bir iş istiyorum’ önermesini ele alalım. Yine çalışmalarımızdan edindiğim bilgilere göre salt paraya odaklanmak elbette bize yarar getirmeyecektir çünkü para enerjisinden daha yüksek olan enerjiler paranın getirileridir (kaliteli ,refah bir hayat sürmek vb.) ve nitekim bizi bu üst frekansa ait gerçeklikler mutlu edebilir.

Evrenin on temel yasasından ‘Başarı yasası’ başarının bize ilk var edildiğimizde verildiğini söyler. O halde başarısız olduğumuzu düşünmek sadece bizim yanılgımızdır. Şu an mevcut gerçekliğimize yansımamış olsa dahi başarı, var oluşumuz kadar gerçektir ve bize aittir…  İç Zenginliğimizi Ortaya Çıkarma Becerisi…Sabah uyandığımız ilk on saniye yüksek oranda iç dünyamızla etkileşimde olduğumuz theta frekansında oluruz. Gün içerisinde stresten uzak ,dinlendiğimiz ve dış dünyayla olan farkındalığımızın yüksek olduğu kadar kendimizi sakin hissettiğimiz dalga boyu ise alfa frekansıdır. Eğer stres ve kaygı düzeyimiz artarsa (örneğin önemli bir sınava girerken yada tehlike durumunda) beta frekansından yayın yaparız.

Özellikle yüksek beta frekansı (18-33 hz) öfkenin ve yoğun stresin dışa vurumu olarak yıkıcı tepkisel davranışlara yol açabileceği gibi günlük yaşamda rahatlama yolu bulamadığımızda ,bu dalga frekansında bulunma sıklığımız arttığı müddetçe psikolojik rahatsızlıklara da açık hale gelebiliriz. Farklı beyin dalgalarının olması bizim yararımız içindir; nitekim tehlike anında kişi uykuya yakın bir halde olduğu theta seviyesinde tehlikeden kaçamayacaktır. Diğer taraftan böyle bir durumda kişinin doğal bir süreçle uyumlanacağı beta frekansı tehlikeden kurtulmasına vesile olacağı için bu durum farklı beyin dalgalarının gerekli olduğunu kanıtlar… 

İç Zenginliğimizi Ortaya Çıkarma Becerisi…   

Derin meditasyon haline benzer bir titreşim olan theta seviyesini üst bir farkındalıkla hayatımıza mucizeler çekmek için kullanabiliriz. Uykudan henüz uyandığımız ve evrenle eşit olarak titreştiğimiz bu değerli 10-15 saniyeyi istediklerimizi gerçekliğimize dönüştürmek için değerlendirebiliriz. Ne yazık ki bir çoğumuz bu kısa zaman dilimini rahatsız edici bir alarmın çalması üzerine ‘ yorucu bir gün yine! ‘ gibi çeşitli serzenişlerde bulunarak yada bu düşüncelere odaklanarak geçirmektedir. Dolayısıyla da yorucu, can sıkıcı olaylarla ilgili negatif enerjileri çalıştırdığı için gün içerisinde bu tarz durumları yaşaması kaçınılmaz olmakta.

Oysa başarmak istediğimiz gerçeklikleri tahayyül ederek bu kısa zaman dilimini değerlendirdiğimizde ve bunu günlük rutin haline getirdiğimizde mucizelere kapı aralamış oluruz. 21 gün kuralının da ötesinde etkiyi arttırmak için bana kalırsa her gün yapmalıyız. …İç Zenginliğimizi Ortaya Çıkarma Becerisi…Örneğin bir ofise sahip olmak istiyorsanız ofisinizi tüm ayrıntılarıyla hayal edebilirsiniz. Ofisiniz hangi cadde üzerinde ve hangi cephede? Aydınlık ve havadar bir yer mi? Büyük bir ofis mi yoksa küçük şirin bir yer mi? Peki içerisini nasıl dekore ederdiniz? Koltuklarınız ne renk?… Uykulu bir halde nasıl ayrıntı düşünebilirim demeyin çünkü uykuya dalmadan önce sabah uyanır uyanmaz ofisimi (ayrıntıları önceden tahayyül ederek) tasavvur etmeye niyet ediyorum dediğinizde bilinçli aklınızın önderliğinde bilinçdışı aklınız buna programlanacaktır .Üstelik niyet çok güçlü bir enerjidir ve rotamız önceden belirlidir.

Başarılı bir hayata kavuşmak için siz size yetersiniz üstelik sadece kendi potansiyelinizi keşfetmeye ve sonra da adım atmaya ihtiyacınız var.Kendi işini kurabilen, yaptığı işten doyum alan her başarılı birey bunu nasıl yaptıysa siz de aynı potansiyeldesiniz,unutmayın..

Kimseyi zengin etmek için değil ; kendi zenginliğinizi ortaya koymak için bu dünyadasınız.

Feyza Melek Kara

Feyza Melek Kara

Uzun yıllar birçok şehirde İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra psikoloji ve kişisel gelişim alanıyla yakından ilgilendiği için gerekli eğitimler alarak yaşam koçu olarak çalışmaya başladı. Aynı zamanda NLP master trainer, hipnoz, ilişki danışmanlığı, psikoterapi teknikleri, bilişsel davranışçı terapi koçluğu, mindfulness yaşam koçluğu, stres yönetimi, etkili dinleme, nefes terapi, EFT ile duygusal özgürleşme, Deepak Chopra ile en iyi yaşamı ortaya çıkarmak , Deepak Chopra ile meditasyonun temelleri, Eckhart Tolle ile yaşam amacını bulmak, kristallerle iyileşme, feng shui, bioenerji ve numeroloji eğitimlerini aldı.Şu an Kuantum eğitmenliği üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık