Şimdi’nin Gücü Uygulama Kitabı Üzerine

Şimdi’nin Gücü

1997’te yayınlandığından beri Şimdi’nin Gücü okurlar üzerinde olağanüstü bir etki alanı oluşturdu. Yazar Eckhart Tolle Şimdi’nin Gücü Uygulama Kitabı’nda, ilk kitapta yer alan bazı kavramlar ,fikirler ve öğretilerin uygulanabilir veçhelerinin günlük yaşamda kullanılmak üzere daha kolayca erişilebilecek düzenlemelerini okuyucuya sunuyor. Kitabın içeriğine geçmeden önce Eckhart Tolle ‘den bahsetmek istiyorum. 16 Şubat 1948 yılında Almanya’nın Lünen şehrinde şiddetli bir geçimsizliğin hüküm sürdüğü bir ailede dünyaya geldi. 13 yaşında ebeveynlerinin ayrılması sonucu İspanya’ya babasının yanına yerleşti ve okula gitmeyi istemedi. Şimdi’nin Gücü Uygulama Kitabı Üzerine..

Kişisel gelişim, felsefe, astronomi, yabancı diller gibi birçok alanda okuduğu kitaplarla kendini yetiştirdi. Gençlik yıllarını müzminleşmiş majör depresyon ve anksiyete ile savaşarak geçirdi. Araştırmaya ve okumaya son derece meraklı olduğu için felsefe ve edebiyat dersleri almaya başladı ve sonra taşındığı İngiltere’de bir koleje yazıldı. 29 yaşında ise “derin bir boşluğa düştüm,korkunç bir çaresizlik içindeydim yine” diye nitelendirdiği yeni ve daha ağır bir depresyon atağı vardı sırada. Ancak bu acılar altında ezilirken küllerinin arasından yepyeni bir bilge doğuyordu…Şimdi’nin Gücü Uygulama Kitabı Üzerine…

Bu süreçten sonra yaşadığı aydınlanmayı ise şöyle açıklıyor : “İşte o anda derin bir boşluğa düştüm. Ve o andan itibaren, şimdi anlıyorum ki, tüm ağırlığı ve sorunlarıyla pişmanlık dolu geçmişle, korkulası gelecek arasında yaşayan bu zihnimin ürettiği ‘kendim’ tamamen çöktü ve yok oldu. Ertesi sabah uyandığımda, her şey çok huzurluydu. Çünkü artık o ‘kendi’ dediğim şey yoktu. Sadece var olmak, sadece hayatı izlemek ve gözlemlemek vardı.”

Aydınlanmanın Eseri

Şimdi’nin Gücü işte böyle bir ıstırap dolu ,sancılı süreçten sonra yaşanmış aydınlanmanın eseridir…..Şimdi’nin Gücü Uygulama Kitabı Üzerine…
Yaşadığımız farkındalıkları ağır deneyimlerin sonucunda edindiğimiz derslere borçlu değil miyiz gerçekten? Acının olgunlaştırıcı gücü bizi kendimize yönelmeye ve ruhsal yanımızla buluşmaya sevk etmez mi? Kendi içsel yolculuğuma dönüp baktığımda; yaşadığım bazı acı deneyimler sebebiyle en son yaşadığım şehirde fazla bir tercih seçeneğim de olmadığı için gittiğim uzman psikiyatr/psikoterapistin dahi beni yargısızca dinlemek ve anlamak bir yana kendisine arz ettiğim bir meseleden tamamen farklı bir konuda (hiç de gereksinim duymadığım halde) kendi ön yargılarına göre bana yardımcı (!) olmaya çalıştığında (elbette işini liyakatıyla yapan terapistleri ayrı tutuyorum) , dışarda bir çare aramanın aslında kendi ruhsal yanımdan uzaklaşmama sebep olduğunu ve bana yardımcı olacak tek kişinin yine kendim olduğum gerçeğini göz ardı ettiğimi anladım. İşte o zaman kendimi kişisel gelişime  ve meditatif çalışmalara adadım, huzurun ve ihtiyacım olan her şeyin içimde olduğunu keşfettim…Eminim okuyucular arasında benim ne demek istediğimi yürekten anlayan benzer durumları deneyimlenler vardır …..Şimdi’nin Gücü Uygulama Kitabı Üzerine…

Gelelim asıl konumuz olan Şimdi’nin Gücü El Kitabı’na…Kitap birçok kısa bölümden oluşuyor ve bu kısa bölümlerin birçoğu meditatif okuma niteliğinde.İşte bu yüzden aynı bölümü ard arda okumamıza rağmen gerçekten de yazıldığı gibi her defasında yeni farkındalıklar uyandırıcı ve dönüştürücü etkiye sahip. Kitabı okurken, neredeyse tüm cümlelerin altını çizerken buldum kendimi. Öyle değerli uygulamalar ve bilgilerdi ki bir cümlenin altını çizip diğerini çizmediğimde “bu uygulama da çok önemli ve bunun da altı çizilmeli “ dedim mütemadiyen….İşte ruha dokunan o cümlelerden bazıları :..Şimdi’nin Gücü Uygulama Kitabı Üzerine…

“Bilinciniz dışa doğru yöneldiğinde, zihin ve dünya ortaya çıkar. O içe doğru yöneldiğinde, kendi Kaynağını idrak eder ve yuvaya, Tezahür-Etmemiş-Olana geri döner.”

“VAR’LIK SADECE HER FORMUN ÖTESİNDE DEĞİL

“VAR’LIK SADECE HER FORMUN ÖTESİNDE DEĞİL, aynı zamanda her formun derinliklerinde de bulunur, çünkü o her formun en içteki, görünmez ve yok edilemez özüdür. Bu,onun sizin en derin benliğiniz, gerçek doğanız olduğu, ve sizin ona ulaşabileceğiniz anlamına gelir. Ancak, onu zihninizle kavramaya çalışmayın. Onu anlamaya çalışmayın. Onu ancak zihin sessizleştiğinde bilebilirsiniz. Siz orada mevcutken, dikkatiniz tam ve yoğun bir biçimde Şimdi’de bulunurken, Var’lık hissedilebilir, ama o asla zihnen anlaşılamaz.
Var’lığın farkındalığını yeniden kazanmak ve o “hissetme-idrakinde” kalabilmek aydınlanmadır.”

Özgürlüğün Başlangıcı

“ÖZGÜRLÜĞÜN BAŞLANGICI sizin o hükmeden varlık -yani düşünen- olmadığınızı idrak etmektir, bunu bilmek sizin o varlığı gözlemlemenizi mümkün kılar. Siz düşüneni izlemeye başladığınız anda, daha yüksek bir bilinç düzeyi harekete geçer. O zaman, düşüncenin ötesinde engin bir zeka aleminin bulunduğunu, o düşüncenin o zekanın sadece minicik bir veçhesi olduğunu fark etmeye başlarsınız. Ayrıca, gerçekten önemli olan her şeyin -güzellik, sevgi, yaratıcılık, sevinç ve iç huzurunun- zihnin ötesinden kaynaklandığını da fark edersiniz.Böylece uyanmaya başlarsınız.”

“Şimdi neden en değerli şeydir?Birincisi,çünkü o tek şeydir. O var olan her şeydir. Sonsuz şimdiki an, içinde tüm yaşadığımız geliştiğimiz yerdir, o değişmez  tek etkendir…Hiç bir şey geçmişte vuku bulmamıştır ,o Şimdi’de vuku bulmuştur. Hiç bir şey gelecekte vuku bulmayacaktır; o Şimdi’de vuku bulacaktır”

Şimdiki An

 “En büyük dikkati yaşanan anın sunduğu şeye verin. Bu, olanı tamamen kabul ettiğimiz anlamına gelir, çünkü siz en büyük dikkati bir şeye verip de aynı zamanda ona direnemezsiniz”

“Siz şimdiki an’ı onurlandırır onurlandırmaz, tüm mutsuzluk ve mücadele ortadan kalkar ve yaşam sevinç, huzurla akmaya başlar.”

Feyza Melek Kara

Feyza Melek Kara

Uzun yıllar birçok şehirde İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra psikoloji ve kişisel gelişim alanıyla yakından ilgilendiği için gerekli eğitimler alarak yaşam koçu olarak çalışmaya başladı. Aynı zamanda NLP master trainer, hipnoz, ilişki danışmanlığı, psikoterapi teknikleri, bilişsel davranışçı terapi koçluğu, mindfulness yaşam koçluğu, stres yönetimi, etkili dinleme, nefes terapi, EFT ile duygusal özgürleşme, Deepak Chopra ile en iyi yaşamı ortaya çıkarmak , Deepak Chopra ile meditasyonun temelleri, Eckhart Tolle ile yaşam amacını bulmak, kristallerle iyileşme, feng shui, bioenerji ve numeroloji eğitimlerini aldı.Şu an Kuantum eğitmenliği üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık